22.10.2020 06:22:56
USD (Alış - Satış) : 3.59 - 3.62 EUR (Alış - Satış) : 3.79 - 3.82

Dolar fiyatları 3.60 TL ile rekor kırdı

Güne 3.53 seviyesinin üzerinde başlayan dolar/TL, beklentinin üzerinde gelen enflasyon verisi ve siyasi gelişmeler sonrası 3.60 seviyesini görerek yeni zirvesini gördü. Dolar daha önce en son 2 Aralık günü 3.5923 seviyesini görmüştü. Euro ise 3.7350 seviyesinde işlem görüyor.

Editör : Kategori : EKONOMİ03 Ocak  2017 Salı - 15:05

Dolar/TL, enflasyon verisi öncesi 3.54 seviyesinde seyrederken; beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisi sonrası 3.59 seviyesini aşarak 3.60'ı gördü.  Dolar/TL, saat 14.39 itibari ile bankalararası piyasada 3.5930 seviyesinden işlem gördü.

Dolar bugün gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında genel olarak değer kazanırken, TL enflasyon verileri ve OHAL'in uzatılacağının açıklanmasının da etkisiyle gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrıştı.

TL dolar karşısında yaklaşık yüzde 1.5 ile en çok değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimi oldu.

Doların altı önemli para birimi karşındaki değerini gösteren dolar endeksi yüzde 1'in üzerinde yükselişle altı günün zirvesi olan 103.33'ü test etti.

"Dolar/TL, Aralık ayı enflasyon rakamında beklentilerin üzerinde gerçekleşme ve dışarıda Dolar endeksinde yükseliş ile rekor tazeledi. Günün şu ana kadar görülen yüksek seviyesi 3,6000 bu seviyenin yukarı yönde kırılması durumunda bir sonraki hedef 3,6530 olarak görünüyor. Döviz piyasası Amerikan ekonomisi ve dolar pozitif beklentilerin ne ölçüde fiyatlandığını kestirmekte zorlanıyor. Bu nedenle, piyasa için kolay olan en azından 20 Ocak tarihi ekadar güçlü olanın yanında durmak.

Dışarıdaki hareketi bu şekilde özetlerken haftanın son işlem gününde açıklanacak tarım dışı istihdam verisini bu hareket için tehdit olarak görüyoruz. Bir başka deyişle doyuma ulaştığı izlenimi veren istihdam raporu ile doların yükselişi hız kesebilir. Tekrar içeriye dönünce,yükselen enflasyon rakamları ardından 24 Ocak tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın atacağı adım ve 27 Ocak Fitch değerlemesi gündemi oluşturuyor. Mevsimsel eğilim olarak her sene Ocak ayının ikinci yarısından itibaren geri çekilme yaşanan Dolar/TL paritesinde beklenen bu hareket gecikebilir. Yüksek kur etkisi reel ekonomiye yansırken yurt dışı kurumların hükümetin aldığı ekonomik tedbirleri sadece tampon olarak görmesi de moralleri bozuyor. Bu kötümser havada Dolar/TL'sı paritesi 3,5000 üzerinde kaldığı sürece yeni zirveler hedefliyor."

Yorum Yaz

İsim Mail
 
Bu habere yazılan yorumlar

YAZARLAR

Tamamı
    Yazarlar bölümü güncelleniyor ...