04.12.2020 19:36:46
USD (Alış - Satış) : 3.59 - 3.62 EUR (Alış - Satış) : 3.79 - 3.82

Vatikan'dan Atatürk'lü halifelik mesajı

Vatikan, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün, Irak'ın kuzeyinde Ezidilere yönelik saldırıları ve Hıristiyanları yaşadıkları yerlerden sürmelerine ilişkin açıklama yaptı.

Editör : Ankara FaresiKategori : DÜNYA13 Ağustos  2014 Çarşamba - 23:35
apalık Dinlerarası Diyalog Konseyi Başkanı Kardinal Jean-Louis Tauran, ele geçirdikleri kentlerde yaşayan Hıristiyanları ya sürgüne ya da Müslüman olmaya zorlayan, son olarak da Ezidilere karşı bir katliam başlatan IŞİD’in eylemlerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

ATATÜRK'E HALİFELİK ÖVGÜSÜ
Kardinal Tauran, başta Müslümanlar olmak üzere dini otoritelerin, IŞİD’in insanlık adına utanç verici bu eylemlerine karşı net ve cesur bir tavır almaları gerektiğini belirtti. Din başta olmak üzere hiçbir gerekçenin, halifelik ilan eden cihatçı IŞİD üyelerinin Ezidiler, Hıristiyanlar ve diğer azınlık din mensuplarına karşı yapılan bu barbarlığı açıklayamayacağını ifade eden Katolik din adamı "Bütün dünya, modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 29 Ekim 1923’te sonlandırdığı halifeliğin, yeniden diriltilmesini hayretle izliyor" dedi.

IŞİD KABUL EDİLEMEZ SUÇLARA DEVAM EDİYOR
Tauran, halifeliğin yeniden diriltilmesinin, çoğu Müslüman otorite ve politika dünyasında anlaşmazlıklara yol açtığını belirtti. Ancak tüm bu tartışmaların ve anlaşmazlıkların, cihatçılar üzerinde etki yapmadığını savunan Tauran, IŞİD üyelerinin kabul edilemez suçlarına devam ettiğinin altını çizdi. Öte yandan, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco da Irak’taki Hıristiyanların durumunu yakından takip etmesi için özel temsilci olarak atadığı Kardinal Fernando Filoni’nin de bugün bölgeye hareket ettiği açıklandı.


ensonhaber

Yorum Yaz

İsim Mail
 
Bu habere yazılan yorumlar

YAZARLAR

Tamamı
    Yazarlar bölümü güncelleniyor ...